Podle agentury Czechinvest, která spravuje databázi brownfieldů, přibylo za rok 2023 dalších osm set areálů. Aktuální počet tak čítá 4 458 opuštěných míst rozesetých po celé České republice. Dobrou zprávou je, že se v minulém roce začalo jednat o budoucnosti 84 z nich. To je však stále velmi málo.Účastníci letošní konference, v Pardubicích, představitelé samospráv, státní správy, investoři, architekti a mnozí další aktivní účastníci procesu transformace brownfieldů v ČR prezentovali a diskutovali v průběhu celého dne různé přístupy a překážky, které brání rozvoji brownfieldů.
Zelené neboli nověji vegetační střechy jsou velmi atraktivním prvkem moderní architektury, ale zároveň mají pro budovy a jejich obyvatele i mnoho nesporných pozitivních přínosů. Na Stavební fakultě Žilinské univerzity se rozhodli tyto vlastnosti prověřit v praxi. Vědci zjistili, že vegetační střechy mají výrazný vliv jak na teplotu, tak na zadržování vody. V zimním období vegetační souvrství snižuje ochlazování povrchu, a tím i tepelnou ztrátu prostupem tepla. Souvrství, i přesto že je mokré, vlhké nebo zamrznuté, přispívá ke zlepšení tepelně-izolačních vlastností.
Praskající vodovodní trubky, střechy propadlé pod tíhou sněhu či požáry způsobené nevyhovujícím stavem topného systému představují nejčastější zimní hrozby pro nemovitosti. Těmto škodám při tom lze předcházet jejich pozorným zazimováním. Zvláštní pozornost je třeba věnovat především neobývaným objektům a rekreačním nemovitostem. Mezi nejdůležitější preventivní opatření patří zastavení přívodu vody a vypuštění vodovodního systému, stejně jako důkladná kontrola střešní konstrukce před zimním obdobím.
Dědictví vždy předchází smutná událost, ale takový je život a nakonec se pozůstalí musí postarat o praktické stránky majetku zesnulého. Dědit můžete po příbuzných, ale na základě závěti i po cizí osobě. Ovšem podle toho také probíhají některé procesy a je nutno dbát i na povinnosti vůči státu, zvláště v oblasti daní. Dědit se dá podle občanského zákoníku na základě několika právních úkonů. První je závěť, druhý dědická smlouva, kterou starý zákoník neznal. Je to zvláštní typ smlouvy, kterou mezi sebou uzavře zůstavitel s dědicem nebo více dědici.
Nájem prostoru sloužícího k podnikání lze sjednat na dobu určitou i dobu neurčitou. Skončit jej lze několika způsoby, a to buď po uplynutí doby nájmu v případě, že se jedná o nájem na dobu určitou, nebo sjednáním výpovědní lhůty u smluv na dobu neurčitou, a samozřejmě na základě důvodů, které uvádí zákon. Při ukončení nájmu lze ovšem také využít postoupení nájmu, resp. smlouvy, na jinou osobu (postupník), na kterou nájemce (postupitel) převádí svou činnost.
Z ustanovení nového stavebního zákona vyplývá, že jednoduché stavby, stavby vyhrazené a stavby ostatní vyžadují vydání kolaudačního rozhodnutí. A protože mezi jednoduché stavby patří mimo jiné rodinný dům, bytový dům do dvou podlaží, rekreační chata či chalupa, ale i sklad, sklep pro uskladnění ovoce a zeleniny, nádrž na dešťovou vodu, žumpa a garáž, týká se nově kolaudace prakticky všech stavebníků – fyzických osob, které si stavějí rodinný dům, nebo přidávají na pozemek další potřebné stavby.
Ještě stále je zvláště na vesnicích dost starých domů, které mají například v průčelí zasklenou sošku nějakého svatého. Také se stává, že součástí pozemku je nějaký křížek, boží muka, pomníček. Jestliže vlastníte nebo hodláte koupit takovou nemovitost, měli byste zjistit, jak se má s touto památkou nakládat. Některé totiž spadají pod památkovou ochranu a některé ne.
Daň z nemovitosti se vztahuje na všechny osoby, které vlastní nemovitost území České republiky. Vyměřená daň je pro většinu osob splatná k 31. květnu daného roku, s výjimkou majitelů rybníků a zemědělských pozemků, kteří ji mohou uhradit do konce srpna. Pokud však výše daně přesáhne 5 000 Kč, je možné úhradu rozdělit do dvou splátek.
Říká se, že chybami se člověk učí. Když vás ale takový omyl stojí statisíce korun, je lepší se mu vyhnout. Jako u prodeje bytu svépomocí. I zdánlivě drobné chyby vás stojí spoustu peněz. A protože většina lidí neprodává byty každý den, nemůžete se utěšovat ani získanou zkušeností. Podívejte se proto, na co si dát pozor. Ušetříte si tak nervy i peníze.
Už jednou jsme psali, jak postupovat, když si chcete pořídit bydlení v Itálii. Dnes se ale zeptáme, jak vypadá proces, když se rozhodneme pro stavbu a její řízení, pokud v dané zemi přímo nežijete. Na co je třeba dát si pozor? Na nejdůležitější otázky jsem se znovu zeptali Kristýny Ishihara, ze společnosti ISHIHARA TRADING CO., s.r.o., která na italském trhu zažila development.
Pozemků, domků a chatek je v nabídce realitních kanceláří dostatek, ale mimo klasické realitní portály či inzertní noviny stojí za to podívat se i na to, co prodávají státní podniky a jiné instituce, které se tak zbavují svého nepotřebného movitého i nemovitého majetku.
Celkem 15 titulů a 26 zvláštních cen bylo uděleno v 32. ročníku prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku 2024. Tituly a zvláštní ceny byly vyhlášeny na slavnostním galavečeru 8. listopadu 2024 v Rudolfinu v Praze. Hlavním organizátorem soutěže je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví.
Zdědili jste nebo chcete koupit dům, jehož pozemky se nacházejí uprostřed jiných zemědělských pozemků? Když si člověk najde na katastru nemovitostí pozemky, které patří k jeho nemovitosti, často se nestačí divit. Většinou to jsou malé pozemky, pole, louky, roztroušené po okolí obce, ze všech stran sevřené pozemky dalších vlastníků. Má cenu takové kousky vůbec vlastnit?
Prodej nemovitosti může mít zásadní vliv na vaši finanční situaci. Nezřídka se však stává, že majitelé dělají během prodeje chyby, které jim mohou přivodit zbytečné ztráty. Podívejme se na tři nejčastější a jednu bonusovou, jichž se můžete lehce vyvarovat, a ušetřit si tím starosti a často i významnou sumu peněz.
Nemovitost se získává často společnou koupí. Ovšem také se stává, že jeden z manželů měl ve svém vlastnictví nemovitost již před svatbou, nebo ji během manželství zdědil. Pokud se manželé nedohodnou na tom, že za nějakých pravidel převedou polovinu nemovitosti na druhého z nich, zůstane v jejich výlučném vlastnictví. Nebude tedy patřit do společného jmění manželů (SJM), a nebude se tudíž vypořádávat při rozvodu.